ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13625075
*
nr 1362 5075
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Spegel, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. MÃ¥lad och glaserad vit stengodslera, 29x24 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 november 2020
kl 20:36:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/11 21:27:43
1
350 kr
18/11 00:39:07
2
400 kr
21/11 04:35:09
3
600 kr
23/11 18:23:35
4
500 kr
23/11 18:23:35
3
600 kr (Budbetjänt)
23/11 18:25:03
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
23 nov
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harlekin lisa larson lisa larsson skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
9386 Bordslampfot
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Ama..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:21
-
2008 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:32
-
9192 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Drake, Keramikst..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:22
-
9010 Skulpturer
2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ur serien ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:04
-
9194 Spiselhundar
Ett par, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavs..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:56
-
9133 Väggplatta
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Gamla Stan" ur ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:26
*
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Retro
Läs mer om Lisa Larson
nr 1362 5075
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Spegel, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. MÃ¥lad och glaserad vit stengodslera, 29x24 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 november 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/11 21:27:43 | 1 | 350 kr |
18/11 00:39:07 | 2 | 400 kr |
21/11 04:35:09 | 3 | 600 kr |
23/11 18:23:35 | 4 | 500 kr |
23/11 18:23:35 | 3 | 600 kr (Budbetjänt) |
23/11 18:25:03 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
23 nov
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm KÃ¥ge ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, smÃ¥ländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harlekin lisa larson lisa larsson skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
9386 Bordslampfot
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Ama..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:21 -
2008 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:32 -
9192 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Drake, Keramikst..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:22
-
9010 Skulpturer
2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ur serien ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:04 -
9194 Spiselhundar
Ett par, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavs..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:56 -
9133 Väggplatta
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. "Gamla Stan" ur ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:26